HABERLER
Hedef Alliance yönetiminden ayrıldık.

Hedef Alliance’ın yönetiminden ayrıdık. 2006 yılında da Saya Grup’u kurduk. Hedef’teki yüzde 12 hissemiz dururken Astanbul’da perakende sektörüne, Azmir’de Folkart markasıyla inşaat sektörüne girdik. Yabancı ortağımız yine hisselerini artırmak istedi. Biz de 2011’de bu hisseleri onlara satıp ayrıldık. Güzel işler yaptık, güzel ayrıldık.

_ Saya Grup’un ilk işi inşaat mı oldu?

_ İstanbul’da çok büyük inşaat Birketleri vardı. İzmir’de kurumsallaşmış çok fazla inşaat

şirketi yoktu. Orada daha kolay büyüyebileceğimizi düşünüp İzmir’de proje geliştirmeye başladık. Ben ve kardeşim Mesut Sancak, daha önce İzmir’deki ilaç işini yürütüyorduk. Bu nedenle İzmir’e alışkanlığımız ve sevgimiz vardı. İzmir’deki ilk projemiz Folkart Narlıdere oldu. Devam eden projemiz Folkart Towers, ofis ve konuttan oluşuyor.

_ Kaç kardeşsiniz ve görev dağılımın> nasıl yaptınız?

_ 7 erkek, 7 kız kardeşiz. Kızlardan 2’si işin içinde, 3’üncü kız kardeşimiz de işe başlayacak. Grubun başında ağabeyimiz Abdulrezzak Sancak var. Ben yardımcısıyım. Şirketin tüm işlerinden ve özellikle Volt Elektrik ile Voltsan’dan sorumluyum. Mesut Sancak, Sadi Sancak ve Metin Sancak, Folkart’tan sorumlu. Kezban Sancak, grubun İK direktörü. Diğer kardeşler de grubun tüm işlerine koşturuyor.

_ Saya Grup olarak kaç sektörde, kaç şirketle ve çalışanla faaliyet gösteriyorsunuz?

_ İlaç, inşaat, elektrik motorları, kalıp sanayinde ve maden arama sektöründe 5 şirketle faaliyet gösteriyoruz. Saya, Sancak Yatırım’ın kısaltılmış ifadesi. Mevcut çalışan sayımız 600. Bu rakam taşeronlarla 1.000’e çıkıyor.

_ 2012 sonunda ne kadarlık bir büyüklüğe ulaştınız?

_ Bu zamana kadar toplam 300 milyon dolar yatırım yaptık. 2012 sonunda 180 milyon TL ciroya ulaştık.

_ Alpark’r 2010’da Carrefoursa’ya satarak perakendeden çıkmıştınız. Perakendeye dair yeni planlarınız var mı?

_ Perakende sektöründe Alpark markasıyla 27 markalı bir marketler zinciri oluşturmuştuk. Bu işe girerken Kopuzlar’ın 10 marketini aldık, biz de 17 tane yeni market açtık. Çok başarılı olduk ve mağazalarımıza Carrefour talip olunca perakende şirketini devrederek sektörden çıktık.

“HER ZAMAN LİDERLER ARASINDA OLACAĞIZ”

İLAÇTA HEDEF Hedefimiz, her zaman liderler arasında olmak. Şirketlerimizin iyi şirket sınıfına girebilmesi için hep ilk 3 içinde olmalarını hedef olarak belirliyoruz. 2017 yılı itibarıyla ilaç sektöründe en büyük 5 jenerik ilaç üreticisi arasına girmeyi hedefliyoruz. İlaç işinden yüksek cirolar bekliyoruz.

ARAZI ARIYORUZ İnşaat sektöründe Folkart ile İzmir’in lider şirketleri arasındayız. Amacımız, İstanbul’a çok büyük ve farklı bir projeyle girş yapmak. Halen İstanbul’da proje geliştirmek üzere arazi arıyoruz. İnşaat şirketimiz çok daha büyük projelere hazır. Çok iyi bir projeyle İstanbul’a gireceğiz.

MADENCİLİKTE AR-GE Madencilik şirketimiz faaliyete başlamadı. Mermerle ilgili ocak çalışmamız oldu. O çalışmaları çok başarılı görmedik. Mermer dışında fırsatlar olursa diye bakıyoruz. Şu anda AR-GE çalışmaları sürüyor. Yeni projeler gelirse değerlendirmek üzere hazırlığımız var.

MÜTHİŞ BÜYÜME Volt Elektrik, eski bir şirket. 26 yılı geride bıraktı. Onu satın aldık. Elektrik motorları üretiyor. 2011’de devraldık ve hem 2011’de hem 2012’de şirket yüksek bir büyüme kaydetti. 2 yılda yüzde 200 büyüdü. Üretim kapasitesini artırdık. Satın alma bedeli haricinde 20 milyon TL daha yatırım yaptık. Dolayısıyla üretim kapasitesi ve Satıiş  yüzde 200 büyüdü. Üretim kapasitesi yılda 220 bin adet motordan 650 bine ulaştı. Elektrik motorları sektöründe Volt ile ilk 2 şirketten biri olmak istiyoruz.

İHRACAT ÖNEMLİ  Kalıpçılık sektöründe Voltsan markamızla ihracata büyük önem vererek büyüyeceğiz. Enerji ve maden sektörlerinde Livamine ile büyük bir titizlikle incelediğimiz projeleri hayata geçireceğiz. Bu sektörlerde olmamız gerektiğini hissediyoruz fakat somut stratejiler oluşturmak için çalşıyoruz.

 

Bültene üye ol